Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmadan etkilenen Kolombiya’daki gübre pazarı

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayı yaratan ortak uluslararası jeopolitik, küresel kaygının odağının tarımsal girdilerin arzının zorlukları üzerinde olduğu ve dünyanın mart’larına özel bir dikkat gösterdiği gıda da dahil olmak üzere tüm sektörler üzerinde bir etkiye sahiptir.

Doğası gereği bir tarım ülkesi olan Kolombiya, Brezilya ve Arjantin’den sonra bölgedeki en büyük üçüncü gübre tüketicisidir. Bu ürünün ithalatı ağırlıklı olarak Rusya, ABD ve Çin’den yaklaşık% 70 ile geliyor.

Tarım Bakanlığı’ndan alınan rakamlara göre Kolombiya’daki gübre pazarı yaklaşık 1,9 milyon tona yaklaşıyor.

Gübreler ve pestisitler söz konusu olduğunda, Kolombiya’daki pazarın 10 milyar peso olduğu tahmin edilmektedir ve aktif maddeler üretimleri için ana hammaddedir ve% 98’i ithal edilmektedir. Mevcut küresel koşullar göz önüne alındığında, bu girdilere erişim Kolombiya tarım sektörü için bir öncelik haline geliyor.

Bu nedenle ve ABD UU tarafından alınan son kararlara dayanarak. ambargodanrusya’ya uygulanan yeni yaptırımların bir parçası olarak Rus petrol ve doğalgazının ithalatı, dünyanın zorluğu tarımsal girdilerin tedarikidir.

Sektöre odaklanan bir şirket olan Nitrofert, Kolombiya’da Mart ve Mayıs ayları arasında devam eden mevcut tarımsal üretim döngüsünü sağlamak için 200 bin ton gübre bulunduğunu açıkladı.

Kolombiya Nitrofert başkanı Andrés Piñero, “Bu kullanılabilirlik, tarıma ve küçük üreticilere adanmış şirketler için kilit ürünlerin arz ve talebini etkileyen jeopolitik durumun yarattığı beklentiler karşısında Kolombiya tarım sektörü için yeni seçenekler arayışında önemli bir toplamı temsil ediyor” dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Politikası 2018-2022: Ulusal Hükümetin Eşitlik Alanı belgesine göre, “FAO, 2050 yılında dünyada 9.7 milyar insanı beslemek için neredeyse% 50 daha fazla gıda üretmenin gerekli olacağını tahmin ediyor. geliştir. Bu nedenle, sektörün verimliliğini artırma ihtiyacı, ancak doğal kaynakların rasyonel kullanımı ve tarımsal girdilerin inovasyonu, teknikleştirilmesi ve kullanımında daha fazla verimlilik ile mümkün olacak ”dedi.

Aslında Kolombiya, çeşitli termal zeminlerin yanı sıra çeşitli yüksek kaliteli ürünlerin yetiştirilmesini destekleyen iklim ve çevre koşulları sayesinde tarım sektöründe gelişme potansiyeli yüksek bir ülkedir. Ayrıca, şu anda sadece yedi milyonu rekabetçi mahsullerde kullanılmakta olan 40 milyon hektardan fazla ekim için bir arazi uzantısına sahiptir.

Leave a Comment