Noel harcamaları 2019 yılına göre% 14 artacak

Küresel tedarik zinciri krizi, Noel satış kampanyasının önünde bir taş haline gelse de, sevkiyattaki gecikmeler nedeniyle, ortalama Noel alışveriş harcamaları 2019 seviyelerinden artacaktır.

Bu Perşembe günü yayınlanan son Deloitte Noel Tüketim araştırmasına göre, her İspanyol hane halkı bu bayram tarihlerinde ortalama 631 avro tahsis edecek ve bu da her ailenin 554 avro yatırım yaptığı pandemi öncesine göre% 14 daha fazla harcama anlamına gelecek.

“Harcamalarda% 14’lük bir büyüme ekonomi için iyi bir rakam. Nüfusun büyük bir kısmı harcama yapmak istiyor, “diye açıkladı Deloitte’un tüketim malları ve dağıtım ortağı Victoria Larroy Perşembe günü.

Araştırmaya göre, bu büyüme, pandemi insidansı korkusu algısının büyük ölçüde iyileşmesinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bu anketin saha çalışmasının, enfeksiyonların iyileşmesinin henüz başlamadığı Ekim ayında gerçekleştirildiğine dikkat edilmelidir.

Larroy, ” İki zor yıldan sonra ve pek çok kısıtlamayla ve sağlık ve ekonomik durumun iyileştirilmesi sayesinde tüketici, normal yaşamlarını ılımlı iyimserlikle sürdürmeye, mağazalara ve restoranlara geri dönmek, seyahate geri dönmek ve Noel’i aile ve arkadaşlarla kutlamak istiyor” dedi.

Daha fazla harcayacaklar, ama farklı harcayacaklar
Pandemik, çevrimiçi alışverişi artırdı ve çevrimiçi ticaret zaten her yaştan kullanıcı için diğer büyük alışveriş merkezi haline geldi. Deloitte’a göre, bu kanal hanehalklarının tüm Noel bütçesinin% 36’ini tekelleştirecek ve bu da 2019’ten 7 puan daha fazla olacak.

Öte yandan, alışveriş sezonu uzatıldı. Kasım ayındaki Noel alımları azaltıldı ve bu yıl toplam alımların% 27’i iki yıl önce yapılan% 34’e kıyasla kaldı. Yarısından fazlası,% 53’ü Aralık ayında yapılacak ve harcamaları Ocak ayına taşıma kararı ağırlık kazanacak.

Buna ek olarak, seyahat ve eğlence ve catering gibi kategoriler bu Noel’de keskin bir şekilde yükseliyor. Seyahat söz konusu olduğunda, 2019’da 64 avrodan 2021’de% 91,1 artışla 122’ye çıktı. Eğlence ve catering, 2019’da 79 avrodan 2021’de 109’a,% 37.7 daha fazla.

“Önceliklerin sırası değişti. Tüketici, refahını daha çok önemser ve hayatında sahip olduğu değerleri yerine getirir. Dışarı çıkma korkusunu kaybetti ve insanlar sosyal etkileşim arıyor, restoranlara ve fiziksel mağazalara geri dönmek istiyor ve olaylara biraz daha ılımlı davranıyor. Ve hepsinden önemlisi, seyahat etmek için çok fazla istek olduğunu vurguluyor ”, Deloitte danışmanlık ortağı Bruno Rodríguez’e Tüketim ve Perakende alanından sorumlu olduğuna dair güvence verdi.

Leave a Comment