Konut fiyatı 2021’de% 2, 2022’de% 4’ten fazla artacak

Normale dönüş, sağlık krizinin en zorunu geride bıraktıktan sonra gayrimenkul sektörünün 2021’de belirlediği hedefti. Ana göstergelerin verdiği rakamlara bir bakış, konut piyasasının ivme kazandığını ve bu nedenle pandemiden önce sürekli büyüme yoluna devam ettiğini göstermektedir.

İspanya Merkez Bankası tarafından Aralık ayında yeni tahminlerin yayınlanmasını beklerken, 2021’de% 6,3’lük GSYİH büyümesi öngörüldü ve 2022’de% 5,9’a düşürüldü. Böylece, İspanya ekonomisinin toparlanması gelecek yılın ortasına ertelenecek.

Bu bağlamda gayrimenkul faaliyetinin bir avantajı vardır. Gayrimenkul portalı Araştırma direktörü pisos.com Ferran Font, ” konutun, Covıd-19’un patlak vermesinden önceki seviyelere devam etmesi zaman alacak diğer sektörlere karşı direnç burçlarından biri olduğunu” belirtti.

Uzman, ” hareketlilik sınırları kaldırıldıktan sonra, birikmiş tasarrufları gayrimenkul varlıklarına tahsis etmek için faizin serbest bırakıldığını, ancak bu zirvelerin bir balonun başlangıcı olarak değil, koronavirüs sırasında tutulan talebe mantıklı bir cevap olarak yorumlanması gerektiğini” belirtti. “.

“Satın almak için iyi bir zaman çünkü çok fazla likidite var ve faiz oranları çok düşük. Buna ek olarak, birçoğu enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmekten kaçınmayı ve malzeme eksikliğine neden olacak maliyet ve gecikmelerden tasarruf etmeyi öngörmek istiyor “, Ferran Font’a güvence verdi”

Font ayrıca konut modelleri, inşaat sistemleri, yeşil finansman ve enerji rehabilitasyonu açısından önemli değişiklikler öngördü ve “Avrupa fonlarının sektörü modernize etmede, yeni teknolojik ve iklim zorluklarına uyarlamada belirleyici bir rol oynayacağını” vurguladı.

2022: Dengesizlikler kontrol altında
Konut, pandeminin vaat ettiği fiyat düşüşüne karşı geçirgen değildi. Aslında, bu sonbahar aşağıdaki alıştırmalar için ertelendi. Son olarak, ayarlama kısa ve minimaldi ve zaten 2021’de bu göstergenin yukarı doğru kapanması bekleniyor. Özellikle, için pisos.com ikinci elde yüzde% 2 ile% 3 arasında olacaktır.

“Fiyatlardaki artış, konut satın alarak ve daha değişken piyasalardan kaçınarak enflasyonla başa çıkmak için birikmiş tasarruflara dayanan talepteki yükselişi dikkate alarak beklenenin içine düştüğü için bizi alarma geçirmemelidir. Benzer şekilde, ucuz finansman da bu ilginin temelini oluşturuyor “dedi.

İlk faktör seyreltilecek ve para politikası değişikliklerin geldiğini görecek, ancak bu tazminat fiyat artışında işbirliği yapacak üçüncü bir köşe tarafından canlandırılacak: “Hammadde arzı yetersiz ve geç geliyor, bu da konut binasını daha pahalı hale getiriyor. Bu gerginlik kullanılmış eve aktarılabilir, ancak dakik bir şey olacak “, Yazı tipini korudu.

“2022’te artışlar, biraz daha belirgin,% 4 -% 5 civarında devam edecek. Ani aşırı değerleme senaryoları beklenmiyor çünkü hem arz hem de talep istikrar arıyor, ” dedi Ferran Font”

Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne (INE) göre, satışlar Mart ayında negatif araziyi terk etti (% 32.4), her ay yıllık bazda çok büyük artışlar, hatta Mayıs ayında üç basamak (% 107.6) gösterdi. Font, “alarm durumunun sona ermesinden sonra uyku modunda kalan işlemler imzalandıktan sonra” dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.”

Satışlar doğrultusunda, ipotekler de Mart ayında yükseliş yoluna devam etti (% 35,1), ancak INE tarafından yayınlanan bir yıldan diğerine yapılan artışlar, geçen Ağustos ayında toplanan en yüksek rakam olan% 66,9 ile işlem seviyelerine ulaşmadı ve birikmiş artışı% 19 seviyesinde bıraktı.

Font’un 2021 yılı bilançosu, yılın üçüncü çeyreğinde ‘şampanya etkisini’ indirdikten sonra ipotek verilmesindeki artışı% 20 civarına yerleştiriyor. “2021’deki ipotekler, yılın son döneminde her ay 30.000’den fazla yeni ipotek ekledikleri sürece 400.000 imzayı aşacak.”

Konut yeni inşaat vizeleri 2014 yılında büyümeye devam etti, ancak 2020’de 2019’a göre% -20 düştü. Ocak ve Ağustos ayları arasında biriken 67.304 vizeyle, yıl sonuna kadar 100.000 engeline ulaşması, 2019 ve 2018’in altı rakamına dönmesi ve yaklaşık% 18’lik bir artış göstermesi bekleniyor.

Son olarak, Konut Faturası da kiralama piyasasını tersine çevirmeyi vaat ediyor, ancak Font, resmi endeksin 2024 yılına kadar yürürlüğe girmeyeceği için fiyat kontrolünün acil etkilerden daha fazla gürültü üreteceğini tahmin ediyor.

Kiralama piyasası, her zaman toplumun talep ettiğinden daha yavaş bir hızda olmasına rağmen, kendi kendini düzenleme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir, çünkü ekonomik zorluklar, ayarlamalar uzatılmadan önce birçok kiracıyı belirli alanlardan kovmuştur ”, Ferran Font’u sonuçlandırdı.

Leave a Comment