Katalan girişimciler, Calviño’yu Avrupa fonlarının ” somutluğu ” eksikliğinden üzüyor

Avrupa fonlarının uygulanmasını hızlandırmaya yönelik Kurtarma Planına ilişkin eleştiri ve talepler, ilk başkan yardımcısı Nadia Calviño’nun bu Perşembe günü Barselona ziyareti çerçevesinde Foment del Treball eyleminde yaptığı konuşmada aldığı şeydi.

Katalan işverenler başkanı Josep Sánchez Llibre, bu Avrupa kaynaklarının ilk uygulamasını eleştirmek için 250 yıllık Fon döngüsü içinde düzenlenen ‘Yeni Nesil Ab’ fonlarıyla ilgili organizasyon etkinliğine Calviño’nun katılımından yararlandı.

Sánchez Llibre, girişimcilerin çevrelerindeki” büyük beklentiye ” rağmen Avrupa fonlarını ” büyük bir coşkuyla ama çok az betonla”aldıklarını belirtti, bu nedenle başkan yardımcısından fon yönetiminde ” hızlanma ve verimlilik” istedi. Tam olarak Generalitat, İspanya’ya giden Avrupa fonlarının% 20’ini talep etti.

Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan en son Ekim ayı verileri,% 51,8’in (13,796 milyon) zaten taahhüt edildiğini, toplamın% 34,4’ü (9,162 milyon) için yükümlülüklerin kabul edildiğini ve harcamaların% 67,5’i (17,977 milyon) için yetkilendirildiğini göstermektedir. Başka bir deyişle, planlananın sadece üçte biri uygulandı.

Yönetimler arasında bilgi, şeffaflık ve ” suç ortaklığı” çağrısı
Bu anlamda, fonların şirketlere “hızlı “ulaşmasını ve bu kaynakların”büyük, küçük ve orta ölçekli ve serbest meslek sahibi ispanyol şirketlerinin tüm evrenine“ ulaşabilmesi için” çok fazla bilgi ve şeffaflık” olmasını talep etti.

Daha sonra, farklı yönetimler, Devlet ve Özerk Topluluk arasında “azami suç ortaklığı “ yapılmasını gerektirmiştir, böylece girişimciler için bu fonların” verimli ve herkese ulaşabilmesi“”daha kolay“olabileceği gibi, sinerjilere ulaşmak için” öncelik “de verebilir, böylece kamu-özel işbirliğinde ” azami suç ortaklığı” da vardır.

Bununla birlikte, Sánchez Llibre, İspanya’nın 2026 yılına kadar alacağı 140.000 milyon Avrupa fonu etrafındaki “büyük beklentiyi “ vurguladı, çünkü” barış zamanlarında benzeri görülmemiş“ Covıd krizinin şokundan sonra ekonominin” muhtemelen toparlanmasını ve dönüşümünü kolaylaştıracak”.

Calviño, İspanya’nın konuşlandırmaya “açıkça ” liderlik ettiğini belirtti
Katalan işadamlarından gelen bu uyarılardan sonra Calviño, al’a güvence verdi. Hükümet, finansman fırsatından en iyi şekilde yararlanmak ve “sürdürülebilir ve kapsayıcı“ bir toparlanmayı sağlamak için Planın nasıl dağıtılacağı ile “gece gündüz” meşgul.

Her ne kadar ” herkes ” tüm planın uygulanmasını istese de, Calviño bunun 2021’den 2026’ya kadar uzanan bir plan olduğunu ve “İspanya’nın dağıtım sürecine açıkça öncülük ettiği” ilk tatbikatı tamamladığını hatırlattı.

Bu anlamda, NGUE fonlarının geçen yıl Temmuz ayında bir deklarasyonda onaylandığını, Aralık ayında yasal metinlerin, ispanyol planının Nisan ayında sunulduğunu, Temmuz ayında AB tarafından onaylandığını ve Ağustos ayında 9,000 milyonun ön finansmanının geldiğini “bilmesini” istedi. Geçen hafta İspanya, operasyonel hükümleri onaylayan ve 10.000 milyonluk ilk ödemeyi talep eden ilk ülke oldu.

Buradaki zorluk, “olağanüstü fon fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmak için kesinlikle gerekli” gördüğü “zaman içinde güçlü, sürdürülebilir ve sürdürülebilir” bir toparlanma olmadan “geçici” bir toparlanma olmamasını sağlamak olduğunu söyledi.

Özerk Toplulukların ve belediyelerin katılımını gerektirir ve bilgiyi geliştirmeye söz verir
Bu nedenle, özerk Toplulukların ve belediyelerin bilim, eğitim, inovasyon, FP yatırımlarını harekete geçirmek için uygulamada “giderek daha fazla rol almak zorunda kalacaklarını” vurguladı; yeşil ve dijital yeniden sanayileşme.

Buna ek olarak, planları hakkında bilgi hakkında işverenlerin güven vermek istedi, haber, Planın web sitesinde ve haftalık bülten tüm bilgiyi mekanizmaları hakkında bilgi tüm Eyalet, bölgesel ve yerel ihaleler ve yardıma erişim için takviye olacak (www.planderecuperación.com.es) yayınlanmaya başladığını kaydetti.

Ancak, Kurtarma Planının “iyi bir plan” olduğu, ancak yalnızca Hükümetten konuşlandırılamayacağı, ancak tüm yönetimlerin “suç ortaklığı” nın gerekli olduğu ve kamu-özel işbirliğinin “gerekli” olduğu konusunda ısrar etti. Meydan okuma “ezici “ olmasına rağmen, ” gerçekçi “ve” ayrıldığından” emindi. ” planı tam olarak uygulayın.

Sürdürülebilir hareketlilik, binaların enerji verimliliği, ekosistemlerin yenilenmesi veya eğitim için 10.500 milyondan fazlasının Katalonya’ya 1.500 milyonu olmak üzere özerk Topluluklara tahsis edildiğini hatırlattı.

Onaylanan girişimler ve gelecek
Bu hafta ayrıca, 0-3 yaş, işçi, yenileme ve profesyonel araç decarbonisation programı yeniden skilling ve diğer öğeleri eğitim 65.000 kareler oluşturmak ve referans merkezleri, Sanayi parkları ve lojistik merkezlerinde bağlantısı artırmak için, yanı sıra tahvil İnternet sosyal erişim vermek için 200 milyon dolar tahsis edilmiştir 670 milyon atamak için kabul etti.

Tamamlayıcı araştırma planları için ilk anlaşmalar da imzalandı ve Katalonya’da kuantum iletişiminde 15 milyon, biyoteknolojide ise sağlığa uygulanan 15 milyonluk iki proje daha imzalandı.

Diğer tedbirler arasında, 4.000 milyon ICO ile değer zincirleri Sanayi, Barselona Süperbilgisayar Merkezi tarafından yönetilen Avrupa’nın güneyinde ilk ekosistem kuantum oluşturmak için kadın girişimcileri desteklemek için bir Fon Enisa ve destek programına Yapay Zeka ve entegrasyonu, 100 %2025’te geniş bant genişletmek için bir program, hibe Ar-Ge ‘başlatılması’ ölçeklemek için seferber Fonu ‘İleri Teknoloji’ gözler önüne serdi.

Ancak, ek olarak, nöroteknoloji, yapay zeka ve nörobilime uygulanan diğer teknolojiler alanında bir referans ekostem oluşturmak ve yeşil algoritmalar uygulamak için açık olan başka ilgi ifadeleri de vardır.

İlk elektrikli araçtan sonra Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hükümet başkanı Pedro Sánchez, merkezi bir veri tabanına sahip olmak ve hastalıkların önlenmesi ve tedavisi sistemini iyileştirmek amacıyla yeni son teknoloji ilaçlar geliştirmek ve Ulusal Sağlık Sistemini dijitalleştirmek için PERTE Sağlık avangardını sundu. tüm ulusal bölgeye sağlık hizmetlerinde hizmet sunumunu yakınlaştırmanın yanı sıra.

Bunları İspanyolca’da PERTE ve İspanyolca ve eş resmi dillerin ekonomik değerini artırmak ve güçlendirmek için dilin yeni ekonomisi, tarım-gıda sektörünün perte’si, havacılık sektörünün bir diğeri ve yenilenebilir enerjiler, yeşil hidrojen ve enerji depolaması ile ilgili bir diğeri de dairesel ekonominin bir diğeri takip edecek.

Düşük tahminlere rağmen “Olumlu görünüm ve güçlü toparlanma”
Calviño, tahminlerdeki genel düşüşe rağmen, daha fazla ilerlemeden “olumlu beklentiler” hakkında bir kez daha konuştu, bu Çarşamba günü Funcas Panelinin fikir birliği bu yıl için büyümeyi% 4.8’e ve 2022’de% 5.7’ye düşürdü.

Achacándolo, geçen yılın mart ayından bu yana onaylanan paketlere, gsyih’da% 25’in üzerinde bir düşüşten ve finansal krize ek olarak 3 milyondan fazla işin tahrip edilmesinden kaçınan krizi ele almak için ”Toparlanma, İspanya’ya bir sonraki toparlanma motorlarından biri olarak gelen tüm organizmaların olumlu beklentileriyle devam ediyor” dedi.

Leave a Comment