Hükümet tahminleriyle yeni uçurum: uzmanlar gsyih’yı 2022’de onda 4 daha düşürdü

Hükümetin ilk başkan yardımcısı Nadia Calviño, Yürütmenin İspanya ekonomisi için ” ihtiyatlı ” büyüme tahminlerini savunmaya çalışıyor (bu yıl% 6,5 ve 2022’te% 7), ancak ülkenin 20 ana analistlerinin fikir birliği makroekonomik tabloyu çürütüyor Bu yılki tahminlerini batırarak ve 2022 için düşürerek.

Hükümet ve uzmanların tahminleri arasındaki uçurum genişlemeye devam ediyor: Funcas paneli bu yılki büyüme tahminini Eylül ayındaki tahminlere göre 1,4 puan düşürerek% 4,8’e düşürdü ve 2022’deki GSYİH tahminlerini her iki durumda da Hükümetin tahmin ettiğinin altında yüzde dört,% 5,7’ye düşürdü.

2022 tahmininin azaltılması, gelecek yılın bütçelerinin dayandığı için önemlidir, bu nedenle PP gibi muhalefet partilerinden yeni kamu hesaplarını geçersiz kıldılar ve bazı uzmanlar bunların yeniden formüle edilmesine ihtiyaç duyduklarını görüyorlar.

Bozulma da tüm panelistler, AFI, Araştırma BBVA, CaixaBank Araştırma, Cámara de Ticaret, Ceprede, CEOE, Funcas, IEEE, Türkiye Ekonomisi, Repsol ve Santander, kurtarma ana tehditler göz önüne alındığında enflasyon, arz krizi ve enerji maliyetleri de dahil olmak üzere-arasında oybirliği vardır.

Düşük büyüme, tedarik zincirlerinin bozulması ve enerji maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle kısa vadede devam edecek eğilimler nedeniyle dışsal bir bozulma bağlamında, ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından tahmin edilen 2021’teki Avrupa büyümesine öncülük etme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

İNE incelemesi ve ortalama enflasyon 2,9%
İspanya GSYİH büyüme tahmininde Eylül ayındaki tahmine göre 1,4 puanlık keskin düşüş, INE’NİN ikinci çeyreğin büyümesini% 2,8’den% 1,1’e düşürmesi ve üçüncü çeyreğe ilişkin ilerleme rakamının% 2’lik bir artışa işaret etmesinden sonra gerçekleşti.

2022’de GSYİH’nın onda dördünün% 5,7’ye düşürülmesi durumunda, yüksek enerji ve hammadde fiyatlarının ilkbahara kadar kalacağı ve daha sonra düşeceği varsayımıyla gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak, panelistlerin çoğunluğu gelecek yıl yaklaşık 20.000 milyon avronun Avrupa fonlarından gerçekleştirileceğini tahmin ediyor.

Her iki durumda da enflasyon artar. Funcas Paneli, fiyat tahminini bu yıl yıllık ortalama% 2,9 ve sonraki% 2,4, sırasıyla beş ve sekiz onda birine kadar tekrar gözden geçiriyor.

Temel TÜFE oranının (enerji ürünleri ve işlenmemiş gıda olmadan) tahmini de 2021 yılına kadar% 0.8’e ve 2022 yılına kadar% 1.4’e yükseliyor. Bu yılın Aralık ayına ilişkin yıllık enflasyon oranı tahmini Aralık 2022’de %5,2 ve %1,1’dir.

Gelişmiş işsizlik ve açık tahminleri
Ekonomistlerin fikir birliği ile beklenen düşük büyümeye rağmen, Funcas Paneli işsizlik ve kamu açığı tahminlerini azaltmaktadır. Özellikle, yıllık ortalama işsizlik oranını bu yıl% 15,2, Eylül ayına göre onda dört, 2022’dekini ise% 14,4, onda üç daha az olarak belirliyor.

Panelistler ayrıca, bu yıl GSYİH’nın% 7, 9′ u oranında, bir önceki panele göre onda iki daha az ve Hükümetin öngördüğü% 8, 4′ ün altında bir kamu açığı bekliyorlar. 2022, diğer taraftan, uzlaşma beklentisi %5 oranla Hükümetinin, %5.7, üzerinde.

Ancak çoğu analist, para ve maliye politikasının genişlemeci niteliğinin önümüzdeki aylarda da devam etmesi gerektiğine inanıyor ve ecb’nin gösterge faiz oranlarında 2022’nin sonuna kadar önemli değişiklikler beklemiyor. Ancak, bu tür
enflasyon beklentileri doğrultusunda piyasa faizi artmaya devam edecektir.

Moody’s prognozunuzu 6’ya yükseltir%
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 2022 yılında İspanya ekonomisinin vergi gelirlerinde% 6,3’e varan artış nedeniyle% 6 oranında büyüyeceğini öngörmek için tahminlerini bir görünüm raporunda da güncelledi.

ABD ajansı, tahminlerini% 4,8 ve Brüksel’e (% 5,5) koyan İspanyol uzmanların fikir birliğine göre geliştiriyor, ancak Hükümetin tahmininin (% 6,5) altında olmaya devam ediyorlar.

Leave a Comment