Federal Reserve, ABD Uu’daki faiz oranlarını yükseltiyor. Kolombiya’yı etkileyecek mi?

Çarşamba günü ABD Federal Rezervi (Fed), dünya pazarından beklentisiyle aldığı kararı verdi.

ABD merkez bankası, gösterge faiz oranlarını 0.25 puan artırdığını, tarihin en düşük seviyelerinde (% 0 ila% 0.25) olduktan sonra şimdi% 0.25-0.50 seviyesine çıktıklarını açıkladı. Bu bağlamda Fed, Kolombiya’nın ana ticaret ortağı olan ülkede 2022’nin tamamı için% 4,3 enflasyon öngörüyor.

Buna ek olarak, para otoritesi, enflasyonu% 8’e yakın seviyelerden düşürme hedefine ulaşmak için diğer faiz artırımlarının gerekli olacağı konusunda uyardı. Aslında, şimdiye kadar tahmin edildiği gibi 5 değil, 7 müdahaleden tekrar bahsetti. Gelecek yıl için 4 tırmanış daha olacaktı.

Kolombiya’yı etkileyecek mi?
Kararın Kolombiya gibi ülkeler için etkisi dolar ve ABD para birimi cinsinden alınan dış borç tarafında olabilir.

Böylece Jerome Powell ve ekibi, tahminlerine göre 40 yılın en yüksek seviyesinde olan ve artmaya devam edebilecek enflasyon karşısında oranları% 0,25-0,50 aralığına getirmeye karar verdiler. Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketici fiyatlarının 1982’den bu yana en yüksek seviye olan% 7,9 seviyesinde olduğunu açıkladığını hatırlayın.

Elimizdeki tek kesinlik piyasanın tepki göstereceğidir. Corficolombiana’daki ekonomik araştırma direktörü José Ignacio López’e göre” “dolar güçlenecek ve gelişmekte olan para birimlerinde zayıflığa neden olacak.”

Analistin tahmin ettiği bir diğer yerel etki ise, Banco de la República’nın Fed’in aldığı yolu izleyebilmesi, kurulun bu ayın sonunda yapacağı toplantıda alacağı kararlar hakkında bir referans noktasına sahip olması ve Kolombiya’da faiz artırımının da planlanmasıdır.

Kuşkusuz, ithal edilen ürünler, ülkede tüketilenlerin çoğunun yükselme eğiliminde olabilecek bir para birimi olan dolar damgasına sahip olduğunu dikkate alarak hafif bir yükseliş eğilimine sahip olabilir.

Fed’in herhangi bir kararı sadece Kolombiya pezosunu değil, dünyanın tüm para birimlerini de etkiliyor. Analistler, ABD faiz oranı yükseldikçe, karlılık sorunu nedeniyle doların diğer para birimleri karşısında daha cazip hale geldiğini açıkladı.

Yükselişin nedeni
Amerika Birleşik Devletleri’nde faiz oranları dört yıldır yükseltilmemiştir. Birincisi, ekonominin istikrarı ve ardından güçlü bir kriz getiren pandemi nedeniyle, ABD Hükümetinin tüm vatandaşlara yardımını harekete geçirdiği ve şu anda ödenecek devlet borcunun bir parçası olan etkileyici bir rakama mal olduğu için.

Şimdi, o ülkedeki ekonominin büyümesi için en tehlikeli olanlardan biri olan bu artışa çeşitli faktörler baskı yapıyor.

Uzun süren konteyner krizine ek olarak, malların taşınması zorluğundan dolayı mallar kıt olduğu için maliyeti üretici için daha pahalı hale getirdi. Şu anda Ukrayna’da, ABD’deki enerji arzı için kilit bir yakıt olan petrol tarafını etkileyen durum da var.

Fed, para politikası komitesinin iki günlük toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Ukrayna enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratabilir ve ekonomik faaliyete ağırlık verebilir” dedi.

Ekonominin daralması
Fed toplantısının sonunda ön plana çıkan bir diğer önemli konu da ABD ekonomisinin büyümesi. Ajans başkanları bu yıl ilave faiz artırımları öngörüyor ve önceki tahminlerinin% 4’üne kıyasla 2022 yılında GSYİH ‘da% 2, 8’lik bir genişleme öngörüyorlar.

Leave a Comment