ERC Bütçeleri desteklemeyi reddediyor, ancak sürecini PNV ve Bildu’nun ’evet’ i ile ilerletiyor

Pedro Sánchez’in ikincisi olan koalisyon hükümetinin 2020 bütçeleri Kongre’de bir sınav daha geçti ve PNV ve EH Bildu’nun desteğini aldıktan sonra Alt Meclisteki son aşamaya kadar süreçlerinde ilerlerken, ERC yeni hesaplara desteğini vermeyi reddediyor.

Bu 2022 Bütçelerinin Bütçe Komisyonu proje ve kağıdın rapor bölümleri için çeşitli oylama aşmak, 130’dan fazla değişiklik inşa ettikten sonra sonra (PSOE ve Birleşik edebiliriz) Hükümetin oluşumların oy, PNV ve EH Bildu, PP, Vox ve Vatandaşlara karşı oy önde eklenen sayesinde ışığı görmek ve bu olasılıklar geçerli resmi.

Kendi adına, Cuntlar ve Kanarya Koalisyonu (CC), bu yılki parlamento hesap oyunundaki büyük bilinmeyenin yanı sıra, taslak bütçeye açık desteğini vermek için şimdilik direnmeye karar veren ERC gibi çekimser kaldı.

Bu şekilde Bütçe Komitesi, başta PNV ve Nueva Canarias olmak üzere Hükümetin ana ortaklarının yanı sıra ERC, Bildu, Más País-Equo, Teruel Existe, Compromís ve Cantabrian Bölgeselci Partisi’nin (ÇHC) değişikliklerini de dahil ettikten sonra sunumun raporunu onayladı. Söz konusu değişikliklerle birlikte, 2022 bütçe Taslağına ilişkin görüş önümüzdeki hafta Genel Kurul tarafından hazırlanacak ve oylanacak.

ERC tutar: Görsel-İşitsel Yasa ve Standları görüşür
Hükümet kaynakları, PNV ve Bildu’nun desteğini, ana önerilerini bölümlere veya kısmen yapılan değişikliklerle dahil ettikten sonra bağlı olarak değerlendirirken, bu günlerin müzakerelerinde, taleplerini karşılamak için Bütçelerde olası yeni değişiklikler anlaşması ile ERC’NİN desteğini sağlamayı umuyorlar.

ERC, hükümetin Görsel-İşitsel Yasanın Katalanca ve diğer resmi diller (Bask ve Galiçyaca) için bir yüzde toplaması için bir taahhüt başlatmasını sağladıktan sonra gelecek yıl için tüm Bütçelerde bir değişiklik sunmadı ve o zamandan beri müzakereler devam ediyor.

ERC’DEKİLER, Yöneticinin Katalanca dublaj, altyazı ve prodüksiyon için bir kota koymasını sağladı ve masada dili korumak için başka önlemler de var. Müzakereler ayrıca esas olarak Rodalíes’in (Cercanías) devri ile de ilgilidir. Bakan Raquel Sánchez, uzun mesafeli trenler ve mallar geçtiği için Rodalilerin transferine kapıyı açtı, ancak demiryolu ve katenere değil.

130 değişiklik: 25 milyon asbest ve Covıd Fonu şüphe altında
Rapora yansıyan Bütçeler Komitesi’nden geçişi sırasında Bütçelerde yapılan 130’dan fazla değişiklik arasında, EH Bildu ile mutabık kalınan asbeste maruz kalma mağdurlarını tazmin etmek için tazminat fonu için 25 milyon Euro’luk bir tahsisat yer alıyor.

Bask oluşumuyla birlikte Hükümet, Sestao Yüksek Fırınının iç mekanının rehabilitasyonu için bir projenin hazırlanması ve yürütülmesinin yanı sıra demiryolu altyapısındaki iyileştirmeler için birkaç projenin hazırlanmasını ve yürütülmesini içeren bir bütçe kaleminin getirilmesine ilişkin değişiklikler konusunda da anlaştı.

Aynı zamanda, Unidas Podemos’un”geri dönüşü Özerk Topluluklara devredilmeyen Devletin gelirini oluşturan Miras Vergisinde devlet kotasının” oluşturulması için yaptığı değişiklik olmaya devam ediyor. Bu şekilde, bu verginin Madrid Topluluğu gibi topluluklarda toplanmasını ve bu vergide% 100 indirim yapılmasını önlemeyi amaçlamaktadır.

Buna ek olarak, Bütçe Komisyonu işleme, değişiklikler Ruh Sağlığı güçlendirilmesi için Eğitim alanında yapılan, 5 milyon Euro olan ve salgın özerk topluluklar, etkileri telafi etmek için Junts bir değişiklik, Ciuddanos, EH-Bildy ve Koalisyon Welcome PP, Vox, Vatandaş, BÖBREK, en çok yönlü oyu ile onaylanmış, 9.362 milyar avroluk bir fon, olağanüstü Covid-19 oluşturulmasını vurgular.

Maliye bakanı María Jesús Montero, bu Perşembe günü, Junts değişikliğinin Bütçelerde bulunmayan bir programı tanımasından bu yana fonu yönetebildiğini ve etkilenen bölümün bölgeleri telafi etmek için yaklaşık 7.000 milyonu etkilediğini belirtti. 2017’de tasfiye KDV eğimi, toplam tutarın altında.

Avukatlar hükümet vetolarını sorguluyor ve PP ve Cs tc’ye gitmekle tehdit ediyor
Bu arada İcra, hesaplarda daha fazla harcama veya daha düşük gelir ima ettikleri gerekçesiyle vetolarıyla binden fazla değişikliğin işlenmesinin dışında kalmış, ancak İcra tarafından belirlenenlerin% 42’si Üst Meclis avukatları tarafından sorgulanmıştır.

Veto edilen değişikliklerde başarılı olmak için yeterli telafi edici tedbirler de dahil olmak üzere, bu harcama veya gelir boşluklarını Devlet dışındakilerle etkilemek veya Hükümetin olası yetersizlikler veya kusurlar için gerekçelerini aşmak gibi zorluğun nedenleri farklıdır.

Bu sorgulama göz önüne alındığında PP ve Ciudadanos gibi oluşumlar, Kongre’nin Temsilciler Meclisi’nin hukuk hizmetleri tarafından sorgulanan Hükümet tarafından veto edilen değişiklikleri oylamasına izin vermemesi halinde Anayasa Mahkemesi’ne itiraz edeceklerini zaten açıkladılar.

PGE Kongrede son adımına ulaştı
Ancak, Bütçeler Komitesi’nden geçtikten sonra, bu Perşembe günü kabul edilen raporun Kongre Genel Kurulu’ndaki tartışması önümüzdeki Pazartesi günü başlayacak ve önümüzdeki hafta boyunca devam edecek.

O günlerde bakanlar ayrılışlarını Genel Kurul’a bildirecek ve madde ve bölümlerde yapılacak değişiklikler görüşülüp oylanacak. Genel Kurulda onaylandıktan sonra, metin Üst Mecliste onaylanması için Senatoya gidecek.

Pazartesi günü, mali operasyonların V Başlığı ve kamu borcunun 6. bölümü ortaklaşa görüşülecek ve Salı günü farklı bakanlıklarla ilgili olanlarla devam etmek, Çarşamba günü daha fazla bölüme değinmek ve son olarak da oylamanın devam edeceği Perşembe günü devam etmek üzere diğer başlıklar ve hükümler izlenecek.

2022’ye ilişkin devlet hesapları geçen Ekim 7’te Bakanlar Kurulu’nda onaylandı ve 13 Ekim’de Milletvekilleri Kongresi’nde sunuldu ve PP, Vox, Junts, Cs, CUP, coalición Canaria ve Forum Asturias’ın tamamında yapılan yedi değişiklik 156 lehte, 188 aleyhte ve bir çekimser oyla reddedildi.

Senato’da, taslak bütçe, kendi Usul Kuralları tarafından belirlenen en fazla bir aylık süreye sahip bir prosedürü takip eder. Meclis grupları maddelerde ve bölümlerde değişiklik yapabilir ve önerileri veto edebilir. Madde ve bölümlerde yapılacak değişiklikler komitesinde yapılacak tartışma ve oylama, tartışma öncesinde genel kurulda yapılacaktır.

Alt Meclis tarafından sunulan metinde herhangi bir değişiklik olması veya Bütçelere bir veto onaylanması durumunda, değişikliklerin sürdürülüp sürdürülmeyeceğine veya iptal edilip edilmeyeceğine veya uygun olduğunda vetoyu kaldırmaya karar vermek için Kongre Genel Kuruluna geri dönmek zorunda kalacaklardır. Değişiklik yapılmaması halinde kesin olarak onaylanacak ve Resmi Devlet Gazetesinde yayınlanmaya ve yürürlüğe girmeye hazır hale getirileceklerdir.

Leave a Comment