”10 işten 8’i kurtarıldı”: Bogota’daki tüccarların dengesi

Bu hafta, ilk kısıtlamaların ülkedeki covıd-19’un yayılmasını engellemeye karar verilmesinden bu yana iki yıl geçti ve tüccarlar birliği Fenalco Bogota-Cundinamarca, koronavirüs nedeniyle kaybedilen işin iyi bir kısmının zaten kurtarıldığına dair güvence verdi.

Yönetmen Juan Esteba Orrego’ya göre, zorunlu karantinalar ve ekonominin tamamen yeniden açılmasından sonra, ticarette istihdam “zaten% 80 oranında iyileşti ve pandemi sırasında kaybedilen on işten sekizi zaten iyileşti.”

Ticarette istihdam edilebilirliğin bu iyi rakamları sektörün toplam perakende satışlarına da yansımıştır. Fenalco Bogota-Cundinamarca, en son Dane raporuna göre, perakende satışların Ocak ayında 2021’in aynı ayına göre ulusal olarak% 20,9 büyüdüğünü vurguladı.

Ancak lonca, artışın sırasıyla% 37 ve% 25,6 olduğu Bogota ve Cundinamarca’nın ulusal ortalamanın çok üzerinde ve en iyi sonuçlara sahip bölgeler haline gelmesiyle mükemmel sonuçlarına dikkat çekti.

Fenalco, ”Karşılaştırmanın, hafta sonları ve bölgelere göre karantinaların olduğu Ocak 2021 ile, son 12 aydaki (Şubat 2021 – Ocak 2022) sonuçları gözden geçirirken, ulusal ortalamanın üzerinde bir büyüme kanıtı olduğunu belirtmekte fayda var” dedi.

Yönetmen Juan Esteban Orrego için katılım, ekonominin toparlanmasının anahtarıdır, çünkü Ocak 2022’deki satışlardaki artış okul malzemeleri, kıyafetler ve ayakkabılar tarafından belirlendi; kuşkusuz, bu, sınıflara şahsen dönüş nedeniyle büyük okul sezonunun bir sonucudur.

Benzer şekilde Fenalco, Ocak ayı boyunca Bogota’daki dükkan satışlarının iyi bir şekilde paylaşılmasının, araç satışından da etkilendiğini vurguladı; bu, ülkenin başkentinde sabah 6: 00’dan akşam 9: 00’a kadar tüm gün zirve ve plakanın uygulanmasına bir cevap olabilir.

Zirve ve plakanın bu sorunuyla karşı karşıya kalan SEMANA, genişletilmiş zirve ve plakanın Bogota’da araç alımına yol açtığını ve bu yıl% 7,6, motosikletlerin ise% 35,9 oranında arttığını ortaya koymuştu. Demokratik Merkez partisi Bogota meclis üyesi Diana Diago, Tek Ulusal Geçiş Kayıt Defteri’nden (Runt) güncellenmiş rakamlarla Ocak ayının 2021’in aynı dönemine göre en yüksek artışa sahip ay olduğunu açıkladı.

Şimdi, yılın başındaki bu iyi dengeden sonra, sendika lideri, şimdi zorluğun, yılın ilk kdv’siz Günü sektör için ilginç sonuçlar bıraktığında, dönemin geri kalanı ve 2022 için sektörün toparlanmasını pekiştirmek olduğunu belirtti.

Orrego, “Bu yılın ilk kdv’siz Gününün bu kadar olumlu sonuçlarını ülke genelinde 9.1 milyar dolarlık satışlarla gördükten sonra çok fazla baskı yapmaya devam etmenin zamanı geldi, bu da tüm ekonomiyi işaret ediyor” dedi.

Bu fikir sırasına göre, Fenalco, tüccarların beklentilerinin o kadar olumlu olmamasına rağmen, sonuçların yılın çoğu ticaret sektörü için doğru ayak üzerinde başladığını gösterdiğini vurguladı. Sendika lideri için seçim yılı olması her zaman belirsizlik yaratır ve bu dünyaya olayları ve krizleri eklersek beklentilerin çok gizli kalması muhtemeldir. Bu nedenle bu sonuçlar tüccarlar ve genel olarak vatandaşlar için harika bir haber.

Enflasyona yönelik önlemler
Ulusal İstatistik İdari Dairesi (DANE), Şubat ayı yaşam maliyetinin% 8.01 seviyesinde olduğunu bildirdikten sonra, ülke çapındaki tüccarlar ülkedeki enflasyonun hızla arttığını belirtti ve ulusal hükümete onu engellemek için acil önlemler alması için acil bir itirazda bulundu.

Ulusal Tüccarlar Federasyonu’na (Fenalco) göre, hammadde tarifesinin bitmiş ürünler için% 0 ve% 5’e düşürülmesi veya Finagro ve Banco Agrario aracılığıyla kırsal alan için kredinin genişletilmesi ve derinleştirilmesi gibi eylemler kabul edilebilir.

Fenalco başkanı Jaime Alberto Cabal, yaşam maliyetinin hızlandırılmış büyümesinin endişe verici olduğunu söyledi ve son on yılda Şubat ayı için en yüksek rakamın% 1,63 olduğunu hatırlattı.

“Hammadde vergisinin, 307 sayılı Kararnamede öngörüldüğü gibi altı ay boyunca değil, bir yıl süreyle bitmiş ürünler için% 0’a ve% 5’e düşürülmesi önerisinde ısrar etmeye devam ediyoruz. Buradaki fikir, bu durumun etkisini mümkün olduğunca en aza indirmek, ürünlerimizin rekabet gücünü korumak ve Kolombiyalıların ceplerini etkileyen temel ihtiyaçların fiyatlarındaki büyüme oranını azaltmaktır ”diye ekledi Cabal Sanclemente.

Leave a Comment